Neden Kentsel Dönüşümden Korkuyoruz?

Kentsel Dönüşüm

Galiba bu sorunun en kolay ve çabuk yanıtı “Ya müteahhit evimizi yıkıp yenisini yapmazsa?” olacak ve bu da bilinç altındaki “sokakta kalırım, perişan olurum” korkusunu açığa vermesinden kaynaklanan kaybetme duygusudur.

Merak etmeyin devletimiz güçlü ve geçmişte yaşanmış bu tip sorunların çözümü olarak imar sistemine harikulade bir düzen getirdi. Müteahhitleri hem sınıflandırdı hem de kentsel dönüşüm yasası çerçevesinde dönüşecek binalar için teminat şartı getirdi.

Kısacası gücün yetmiyorsa bu işe girme dedi müteahhit firmalara. Şöyle ki; geçmiş iş deneyimlerine istinaden sınıflandırmaya tabi tuttuğu müteahhite senin yeni işlerdeki kapasiten ve sınırın şudur dedi ve aldığı sınıftan daha fazla bir inşaat yapmasını engellemiş oldu. İlk zamanlarda tabi ki bazı aksaklıklara ve kötü örneklere neden olacaktır ancak aksaklıklar gerekli kanun revizeleri ile  giderilecek ve işleyişi gayet başarılı hale gelecektir. Tıpkı yapı denetim kanunu gibi.

Kısa Hikaye; “Bizim bir binamız var ve binamız yaşlanmış, zemin oturmaları nedeniyle duvarlarında çatlamalar olmuş sıvaları dökülmeye başlamış. Merak ettik ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Riskli Yapı Tespit lisansı almış bir firmaya müracaat ederek binamızın mevcut durumunun analizinin yapılmasını istedik. Firma binamızın ön incelemesini yaptı ve yapının Yığma bir bina olduğunu binanın her katını ve dairesini ölçmesi gerektiğini söyledi ve bize randevu verdi. Randevu günü tüm kat malikleri kapılarını açtı ve firma ekibiyle birlikte gelerek yapıyı ölçtü. Duvar kalınlıklarına, hatıl yüksekliklerine, duvarda kullanılan malzeme cinsine ve kat yüksekliklerine baktı. Yığma yapıya yönelik analiz için laboratuvarın numune almasına gerek olmadığını öğrendik. 

Sadece duvar malzemesini ve hatıl yüksekliklerini öğrenebilmek için iki adet dış duvar ve 2 adet iç duvardan kabuk sıyırma (sıvayı dökerek) işlemi yaparak mevcut durumu öğrenmiş oldu. Ve takriben bir hafta sonra yapımızın riskli olduğunu ve dosyayı ilgili belediyeye vererek onaylattıracağını söyledi. Paniklememize gerek var mı? Evet aslında var. Ama devletin bu işler için kurduğu sisteme de güvenerek işe başlamakta lazım. Bekledik ve belediye görevlileri (mühendisler) yapımıza gelerek firmanın hazırladığı dosyayı ve yapıyı kontrol etti ve gittiler. Ardından birkaç gün sonra firma arayarak dosyanın onaylandığını ve elimize Tapu Müdürlüğü’nden bir yazı geleceğini ve itiraz etmek isteyen varsa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne itiraz edebileceğini söyledi. Süreçlerin tamamlanmasını beklemeden bir müteahhit firma ile görüşerek binamızın yenilenmesi için etüt çalışması yapılmasını istedik. Bu süreçte bir mimarlık ofisiyle de ayrıca görüştük. Her iki büronun da yaptığı çalışmalar neticesinde kat malikleri olarak aramızda anlaştık ve müteahhit firma ile sözleşme imzaladık. Yeni binanın projeleri çizildi ilgili idareden onaylandı ve riskli çıkan yapımız yıkılarak yenileme çalışması başlamış oldu. Müteahhit firma ruhsat alabilmek için vermesi gereken kesin teminat mektubunu ayarladı. Yıkım ruhsatını aldı ve eski yapımızı yıktı. Bu süreçte sınıflandırmasının da yeterli olduğunu belediyeden öğrenmiş olduk. Dahası sınıflandırması yeterli olmasa zaten ruhsat alamayacağını ve bu binayı yapamayacağını da öğrendik.

Diğer Blog Yazıları

Yapı Denetimi Firmalarında Kimler Çalışır?

Yapı Denetimi Firmalarında Çalışan Personel 4708 sayılı Kanunda Açıkça Belirlenmiştir.  Kısaca özetleyelim. Proje ve Uygulama Denetçisi İnşaat Mühendisi (Statik Proje Denetçisi): Mesleki olarak yeterliliğini belgelemiş

Yapı Denetimi Nedir?

Yapı Denetimi 4708 sayılı Kanun ile yasal hale gelmiş olan, yapı üretimi sırasında inşaat yapımına izin verilen “Yapı Ruhsatı” belgesinde belirlenip imza altına alınarak yapıyı

Kentsel Dönüşüm Başvuru Süreci

Dönüşüme girmesini istediğiniz veya yapının güvenli olup olmadığının belirlenmesi için bina performans analizi istediğiniz tüm yapılar için tek şart yapının maliki olmanızdır. Yani söz konusu

Bize Ulaşın

Email : info@ankarasofuoglu.com