Yapı Denetimi Firmalarında Kimler Çalışır?

Yapı Denetimi Firmalarında Çalışan Personel

Yapı Denetimi Firmalarında Çalışan Personel 4708 sayılı Kanunda Açıkça Belirlenmiştir. 

Kısaca özetleyelim.

Proje ve Uygulama Denetçisi İnşaat Mühendisi (Statik Proje Denetçisi): Mesleki olarak yeterliliğini belgelemiş ve belli bir tecrübeye sahip olan İnşaat Mühendislerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce belgesi verilmiş denetçidir. Mesleki olarak en az beş yıllık tecrübesi ve fiilen statik projeleri çizmiş veya uygunluğunu inceleyerek onaylamış olması gereklidir.

Proje ve Uygulama Denetçisi Mimar (Mimar Denetçi): Aynı şekilde mesleki olarak yeterliliğini belgelemiş ve belli bir tecrübeye sahip olan Mimarlardan en az beş yıllık tecrübesi ve fiilen mimari proje çizmiş veya uygunluğunu inceleyerek onaylamış ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce belgesi verilmiş denetçilerdir.

Uygulama Denetçisi İnşaat Mühendisi: Meslekte en az beş yıl tecrübeye sahip ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğünden denetçi belgesi verilmiş İnşaat Mühendisi olan denetçilerdir.

Uygulama Denetçisi Makina Mühendisi: Meslekte en az beş yıl tecrübeye sahip ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğünden denetçi belgesi verilmiş Makine Mühendisi olan denetçilerdir.

Uygulama Denetçisi Elektrik Mühendisi: Meslekte en az beş yıl tecrübeye sahip ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğünden denetçi belgesi verilmiş Elektrik Mühendisi olan denetçilerdir.

Yardımcı Kontrol Elemanı Mimar/Mühendis: Üniversiteden mezun olmuş ve meslek odasına kaydını yaptırmış olan Mimar, İnşaat Mühendisi, Elektrik Mühendisi, Makine Mühendisi olan herhangi bir deneyim şartı bulunmayan mühendislerdir.

Diğer Blog Yazıları

Yapı Denetimi Nedir?

Yapı Denetimi 4708 sayılı Kanun ile yasal hale gelmiş olan, yapı üretimi sırasında inşaat yapımına izin verilen “Yapı Ruhsatı” belgesinde belirlenip imza altına alınarak yapıyı

Kentsel Dönüşüm Başvuru Süreci

Dönüşüme girmesini istediğiniz veya yapının güvenli olup olmadığının belirlenmesi için bina performans analizi istediğiniz tüm yapılar için tek şart yapının maliki olmanızdır. Yani söz konusu

Neden Kentsel Dönüşümden Korkuyoruz?

Galiba bu sorunun en kolay ve çabuk yanıtı “Ya müteahhit evimizi yıkıp yenisini yapmazsa?” olacak ve bu da bilinç altındaki “sokakta kalırım, perişan olurum” korkusunu

Bize Ulaşın

Email : info@ankarasofuoglu.com